Tarihçe

Kozluçay İsminin Anlamı

Ülkemizde yer adları genel itibarıyla o yerde sıkça görülen özellik bağlamında tamlama yapılarak vurgulanmaktadır. Örneğin: Ayvalıpınar (Sütçüler-Isparta), Taşlıçay (Van) gibi.  Bu isim/oluşum yapısı yerleşkeye verilen “Kozluçay” isminde de  karşımıza çıkmaktadır. Bu itibarla birleşik isim olan Kozluçay’ın etimolojik kökeni açısından Kozlu-çay şeklinde ele alınması daha doğru olacaktır. “Koz ” anlam olarak Derleme Sözlüğünde “Ceviz” anlamına gelmektedir.

Ülkemizin her ilinde günümüze kadar Ceviz “Koz” şeklinde kullanılmakta ise de, “Goz” şeklindeki kullanımı Antalya, Balıkesir, Isparta, Kars, Tunceli, Sivas, illerinde sıkça görülmektedir. Günümüzde Kozluçay’da cevizlikler bulunmuyor ise de, geçmiş dönemlerde bu çay etrafının yoğun şekilde ceviz ağaçları ile kaplı olduğu bilinmektedir. “Kozlu-çay”‘ın 2. ismi olan “çay” anlatmaya gerek olmadığı kanaati ile, Kozluçay’ın ortasından geçerek yerleşimi ikiye ayıran bu çayın etrafında “Koz” yani ceviz ağaçlarının bulunduğu, bu nedenle “Kozlu” yani Ceviz ağaçlarının bulunduğu çay kastı ile “Kozluçay” olarak son halini aldığı görülmektedir.

Kozlu, Kozluk, Kozluca, Kozlupınar, Kozludere, Kozağacı, Kozyatağı, Kozlubel, v.b.  “Koz” ile başlayan birçok İlçe-Köy isimleri mevcut olup, yakın bölgede Isparta Keçiborlu’ya bağlı Kozluca, yine Burdur Merkez’e bağlı Kozluca köyleri bulunmaktadır.

Isparta-Yalvaç’a bağlı Kozluçay ile aynı isimde Zonguldak-Devrek ilçesine bağlı Kozluçay isminde köy yerleşkesi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir